Biblioteka

Godziny pracy biblioteki szkolnej

Regulamin biblioteki szkolnej


Lekcje biblioteczne

Wszyscy uczniowie klas I- III oraz zerówki odwiedzili swoją nową bibliotekę. Podczas lekcji dowiedzieli się w jaki sposób są uporządkowane zbiry biblioteczne, jak należy zachowywać się w bibliotece oraz jak szanować książki, aby służyły wielu czytelnikom. Otrzymali również nagrody za udział w konkursach czytelniczych.


Konkursy czytelnicze

W naszej szkole odbyły  się dwa konkursy czytelnicze. Pierwszy, plastyczny pod hasłem„Dawno, dawno temu” polegał na wykonaniu ilustracji do polskiej legendy. Okazało się, iż ulubioną legendą naszych małych czytelników jest legenda o Bazyliszku i Smoku Wawelskim.  Drugi to konkurs na zakładkę do książki. W konkursach udział wzięło 23 uczniów z klas I- III,  wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2022

Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie do wniosku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w wysokości 15 000 zł. Pieniądze przeznaczyliśmy na:

  • zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej
  • zakup wyposażenia biblioteki
  • promocję czytelnictwa

Kupiliśmy 520 książek do biblioteki i nie są to lektury, książki na nagrody dla uczniów w konkursach czytelniczych oraz następujące elementy wyposażenia wnętrza biblioteki:

  • dwie małe, półokrągłe zielone szafki
  • dwie duże, półokrągłe zielone szafki
  • dwa zestawy piankowe do siedzenia (zielony i pomarańczowy)
  • biblioteczkę skośną zieloną
  • dwie duże, skośne biblioteczki
  • kosz na papier

W widoczny sposób przeobraziły się dwie nasze biblioteki, które teraz tętnią życiem czytelniczym i nie tylko…


Pasowanie na czytelnika 2022

Po feriach na pierwszoklasistów czekała mała niespodzianka. Odwiedzili bibliotekę szkolną po modernizacji i odbyło się symboliczne pasowanie na czytelnika. Podczas zajęć poznali zbiory biblioteczne, dowiedzieli się, jak są poukładane książki i jak należy zachowywać się w bibliotece. Na zakończenie swojego pobytu wszyscy otrzymali pamiątkowe książki i plakaty ufundowane przez Instytut Książki z Warszawy.

Kliknij aby powiększyć


Światowy Dzień Książki – 23 kwietnia 2021

Jest datą symboliczną dla literatury światowej. W tym dniu w 1616 roku zmarł Miguel de Cervantes i William Szekspir. Święto to jest organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony praw autorskich. Nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowe książki z różnych dziedzin. Mam nadzieję, że po powrocie do szkoły, jeszcze przed wakacjami sięgniecie po nie.

Beata Karaś – Jaszczur

 


Patriotyczne wędrówki

W czasie pandemii koronawirusa  możemy wybrać się jedynie na wirtualne wędrówki po Polsce. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zapraszam do zwiedzania najważniejszych dla Polaków miejsc.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
https://youtu.be/VrQvaGAaLgw
https://youtu.be/XAVXUS3Q8O8

Pałacu Prezydenckiego w Warszawie
https://youtu.be/WDhh1DeYyrI

Muzeum Narodowego w Warszawie
https://youtu.be/S1khQFcC1hE

Zamku Królewskiego na Wawelu
https://youtu.be/Q6qPNrd1tPA

10 Najpiękniejszych pałaców w Polsce
https://youtu.be/h6O6cgCBDLo

TOP 25 Najładniejszych zamków w Polsce
https://youtu.be/1XnCRvT0J_E

Malborka – fakty nie mity
https://youtu.be/wk018GxvUuU


Niecodzienna wizyta

5 listopada 2020 r. pierwszoklasiści wraz z panią wychowawczynią Małgorzatą Konior i panią Renatą Burdą udali się z wizytą do biblioteki szkolnej. Dowiedzieli się, w jaki sposób wypożyczać i zwracać książki, jak je szanować, jak należy zachować się w czytelni i z czego można korzystać w bibliotece. Zobaczyli, jakie zbiory i  materiały są tam gromadzone. Ta niecodzienna wizyta zakończyła się niespodzianką. Wszyscy uczniowie otrzymali książkę „Pierwsze abecadło”, broszurę dla rodziców „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz plakat z literkami „Kreatywny alfabet”. Książka „Pierwsze abecadło” jest to antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych. Wyprawkę czytelniczą ufundował Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Mam nadzieję, że nasi najmłodsi uczniowie rozpoczęli swoją wielką przygodę czytelniczą, a miłość do książek oraz pasja czytania będą towarzyszyć im na co dzień.

Beata Karaś – Jaszczur


Nowości w bibliotece 

W październiku i listopadzie 2020 r. biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowe książki i film. Są wśród nich lektury „Hobbit” oraz „W pustyni i w puszczy”. Film „Niepodległość” otrzymaliśmy w darze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozwoli on Wam poznać historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Mam nadzieję, że z przyjemnością sięgniecie po nowe lektury, które zachęcą Was do dalszych czytelniczych odkryć i poszukiwań.

Książki


Czytam zawsze i wszędzie

W czasie nauczania zdalnego musimy sięgać do różnych źródeł wiedzy, głównie w Internecie. Podaję poniżej linki do stron, na których znajdziecie darmowe książki. Pamiętajcie jednak o bezpieczeństwie, gdy korzystacie z bezpłatnych książek na różnych stronach. Pod żadnym pozorem nie podawajcie swojego numeru telefonu, adresu mailowego, czy innych danych. Upewnijcie się, że książka, która otwieracie jest naprawdę dostępna za darmo. Czasami darmowy jest tylko fragment, a za resztę trzeba zapłacić. Życzę Wam miłych odkryć czytelniczych.

Beata Karaś – Jaszczur

Książki dla dzieci 10-12 lat:
https://miastodzieci.pl/bajki/
https://basn.pl/wierszyki/
https://www.elfibajka.pl/audiobook.html
https://bajkowytata.com/audiobooki/

Audiobooki dla dzieci:
https://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/
https://www.bajkownia.org/bajki-do-sluchania
https://www.youtube.com/c/DarmoweAudiobookiLektury/featured

Bajki terapeutyczne dla dzieci:
https://bajki-zasypianki.pl/bajki-pomagajki/

Książki online dla dzieci po angielsku:
https://www.oxfordowl.co.uk/for-home/reading-owl/find-a-book/library-page

Bajki, audiobooki, muzyka, język angielski:
https://www.youtube.com/user/studiomaxxaudio

Darmowe ebooki dla młodzieży:
https://woblink.com
https://ebookpoint.pl
https://pl.wikisource.org

Fantastyka:
http://www.bazaebokow.robertjszmidt.pl/
https://swiatczytnikow.pl/fantazmaty-ja-legenda-nowa-bezplatna-antologia-na-czytniki/
https://ebooki.swiatczytnikow.pl/ebook/9788363598358,praca-zbiorowa–rok-2012-antologia.html
https://geniuscreations.pl/geniusze-fantastyki-antologia/