82 rocznica wybuchu II wojny światowej

„Moja Ojczyzna to historia,
Pamięć o poległych za nasz kraj,
Pamięć o tysiącach bohaterów
Niezłomnych jak stal!”
Monika Brewczak

Nigdy nie zapomnimy o przeszłości– takie słowa towarzyszyły delegacji Samorządu Uczniowskiego i nauczycieli naszej Szkoły 1 września 2021 r. podczas uroczystego zapalenia znicza na cmentarzu parafialnym pod pomnikiem Armii Krajowej.

II wojna światowa przeszła do historii jako największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Pierwszego września wcześnie rano o godz. 4.45, bez formalnego wypowiedzenia wojny, siły zbrojne Trzeciej Rzeszy zaatakowały Polskę. Pierwsze pociski, wystrzelone przez niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein”, padły na polską placówkę na Westerplatte. Równocześnie samoloty hitlerowskiej Luftwaffe rozpoczęły bombardowanie polskich miast i osiedli. Główne wydarzenia wojenne rozegrały się w Europie i na Dalekim Wschodzie, ale zaborcze i ludobójcze cele państw faszystowskich zagroziły państwom leżącym na wszystkich kontynentach świata. Druga wojna światowa zakończyła się w Europie 8 maja 1945 r. kapitulacją III Rzeszy , a na świecie 2 września 1945 r.- kapitulacją Japonii. Każda wojna była i jest dramatem człowieka, ale II wojna była niewyobrażalnym doświadczeniem świata i ludzkości, na co wskazuje bilans strat: około 50 milionów ludzi zginęło, a 35 milionów zostało kalekami.